Nutrimost - Day 30 - Weight Loss Can Save You Money?

My NutriMost Experience

It's time for some simple calculations. By doing this program I would like to show you how much money I have saved this month alone. While these numbers will be different for everyone, it was a real eye opener for me as to how quickly consumable expenses can add up. 

Going Out to Eat

Let's say that you go out to eat 4 times in a month. That is probably even being conservative since we used to go out like 5-10+ times a month. On average, lets say that with drinks, apps, and entrees you are at $50-75 a pop. We went out to eat 0 times this month, which isn't ideal, however it was necessary to comply with the eating restrictions. 

Savings: 4 X $75 = $300

Ordering Takeout

It's easy to get lazy and not want to prepare your own food. Especially after a long day at work and definitely when both people in a relationship work. We have a habit of getting home late and just ordering dinner from somewhere. Each time it normally runs us about 20-30 bucks. In the past we were doing this about 10 -12 times a month. This month we did this 0 times. 

Savings: 10 x 30 = $300

Buying Beer/Alcohol

In a month I would say that I go through either 1 case of beer or 4-5 six packs. There is also the occasional stopping at the happy hour spot maybe 1-2 times a week depending on the day I've had. This probably makes me an alcoholic, but that discussion is for a different blog post. 

Savings: 4-5 six packs X $12 = ~$60 (I don't drink light beers and the beers I drink are kinda pricey)
Savings: 1-2 time a week at $10 x 4 = ~$80

Grocery Store Trips

This one isn't as easy to calculate. We hit the grocery store about 4 times a month and on average the trips run us about $200-240. This month our largest trip was $240 and it only happened once. The rest of the trips were like $120-140. This was because the large trip we got a lot of frozen proteins. We also got crab and shrimp which are fairly expensive items. 

Average of Usual = 4 x $200 = $800

Average on NutriMost = 4 x $140 = $560

Savings: $800 - $560 = $240... about a whole grocery trip less expensive. 

Totals and Conclusion

So lets see... in one month we saved $980 by just changing the way we consume food. The NutriMost plan itself costs ~ $1500.  So by eating clean and not drinking any alcohol we actually get the program for $520 dollars. Also, this calculation is for only 1 month. Next month even though we will be adding some foods back in, our consumption bills will continue to be much less than they were in the past. I like to think of the cost of the NutriMost plan as an investment. In a sense it will actually earn you money while it is giving you the health and body that you have always wanted... wha? Win! Be sure to check out the article Weight Loss Can Save You Money? to learn how losing weight can help you with your medical bills as well. 

Day 30 Stats

Goal Weight: 175

Today's Weight: 185.6

Weight Loss Formula 3 x's daily:

am:

midday

pm:

Daily drink w/Embedded Resonant Frequencies (Detox & Hormone):

Today's Meals

BREAKFAST

Coffee = 4 Calories

LUNCH

Venison, kale, and an orange =  250 Calories

DINNER

Steak, asparagus, and orange  = 250 Calories

I read my affirmations in the mirror and upped my water to drink 72 oz. of water.